Vishay/Dale RNR55J1003BPBSL
RNR55J1003BPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1003BPBSL
Brief Description
RES 100K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1003BPBSL.pdf
Availability of RNR55J1003BPBSL
QUANTITY
RNR55J1003BPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1003BPBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J1003BPBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1003BPBSL
Related LinksRNR55J1, RNR55J1003BPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1003BPBSL Details Description
Related parts for RNR55J1003BPBSL
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT SOFTSPAN16SSOP datasheet.pdf
KIT FOOT FOR 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
MODULE PIP 16A 14VIN ADJ 11-SMD datasheet.pdf
RES 70 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SPEAKER DRIVER 24QFN datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301H 1/4-48" GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 14-20AWG SIZE 16 datasheet.pdf
CAP FILM 0.012 UF 5 % 1600 VDC R datasheet.pdf