Vishay/Dale RNR55J1004BSBSL
RNR55J1004BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1004BSBSL
Brief Description
RES 1M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1004BSBSL.pdf
Availability of RNR55J1004BSBSL
QUANTITY
RNR55J1004BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1004BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J1004BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1004BSBSL
Related LinksRNR55J1, RNR55J1004BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1004BSBSL Details Description
Related parts for RNR55J1004BSBSL
TERM SPLICE 22AWG datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 540MA 590 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 86POS .156 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT CONTACT 26-22AWG CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 1A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf