Vishay/Dale RNR55J1004BSBSL
RNR55J1004BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1004BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1004BSBSL.pdf
Availability of RNR55J1004BSBSL
QUANTITY
RNR55J1004BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1004BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J1004BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1004BSBSL
Related LinksRNR55J1, RNR55J1004BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1004BSBSL Details Description
Related parts for RNR55J1004BSBSL
IC DAC 12BIT MULT SRL 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 91K OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 500K GATES 512KB 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 500MA 570 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf