Vishay/Dale RNR55J1202DPB14
RNR55J1202DPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1202DPB14
Brief Description
RES 12K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1202DPB14.pdf
Availability of RNR55J1202DPB14
QUANTITY
RNR55J1202DPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1202DPB14
Internal Part NumberEIS-RNR55J1202DPB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1202DPB14
Related LinksRNR55J1, RNR55J1202DPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1202DPB14 Details Description
Related parts for RNR55J1202DPB14
RES SMD 62 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CBL ASSY 10' MALE 4POS SGL C091 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 100PS GOLD datasheet.pdf
RES 464 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
6M FIBER OPTIC CABLE W/5M TUBE datasheet.pdf
TERMINAL TYPE 29050 50 datasheet.pdf
5.0MM EURO PLUG RA ME GRN 20CKT datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V D2PAK datasheet.pdf
AB 16C 16#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 1000 UF 20% 50 V datasheet.pdf