Vishay/Dale RNR55J1300FRB14
RNR55J1300FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1300FRB14
Brief Description
RES 130 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1300FRB14.pdf
Availability of RNR55J1300FRB14
QUANTITY
RNR55J1300FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1300FRB14
Internal Part NumberEIS-RNR55J1300FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)130
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1300FRB14
Related LinksRNR55J1, RNR55J1300FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1300FRB14 Details Description
Related parts for RNR55J1300FRB14
DIODE GEN PURP 200V 16A DO203AA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 240V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
STAND FOR VC-04 CAMERA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE SW 1A 50V 150NS DO-204AL datasheet.pdf