Vishay/Dale RNR55J1401DSB14
RNR55J1401DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1401DSB14
Brief Description
RES 1.4K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1401DSB14.pdf
Availability of RNR55J1401DSB14
QUANTITY
RNR55J1401DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1401DSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55J1401DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1401DSB14
Related LinksRNR55J1, RNR55J1401DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1401DSB14 Details Description
Related parts for RNR55J1401DSB14
STRAP STR RELIEF FOR DIP 24 CONN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 15MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf
PREMO-FLEX 0.50 JMPR LGT 254 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LT1940EFE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER 16A datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 0.1A EMT6 datasheet.pdf