Vishay/Dale RNR55J1401DSBSL
RNR55J1401DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1401DSBSL
Brief Description
RES 1.4K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1401DSBSL.pdf
Availability of RNR55J1401DSBSL
QUANTITY
RNR55J1401DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1401DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J1401DSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1401DSBSL
Related LinksRNR55J1, RNR55J1401DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1401DSBSL Details Description
Related parts for RNR55J1401DSBSL
POLYSWITCH STRAP 3.1A HOLD datasheet.pdf
DIODE TUNING SS 14V SOT23 datasheet.pdf
TRANS NPN 65V 0.1A SOT-323 datasheet.pdf
CAP MICA 250PF 2% 100V 1210 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CONN ADAPT UHF PLUG-UHF MINIJACK datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf