Vishay/Dale RNR55J1471DSBSL
RNR55J1471DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1471DSBSL
Brief Description
RES 1.47K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1471DSBSL.pdf
Availability of RNR55J1471DSBSL
QUANTITY
RNR55J1471DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1471DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J1471DSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1471DSBSL
Related LinksRNR55J1, RNR55J1471DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1471DSBSL Details Description
Related parts for RNR55J1471DSBSL
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO215AA datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 8MSOP datasheet.pdf
OSC VCO 795-825MHZ SMD .4X.49" datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
RES 1.9K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 28VOUT 50W datasheet.pdf