Vishay/Dale RNR55J1472FRRSL
RNR55J1472FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1472FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1472FRRSL.pdf
Availability of RNR55J1472FRRSL
QUANTITY
RNR55J1472FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1472FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J1472FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1472FRRSL
Related LinksRNR55J1, RNR55J1472FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1472FRRSL Details Description
Related parts for RNR55J1472FRRSL
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 80A TO-220AB datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRDG 100V 8-SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD 2.5V 10MSOP datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/20W PLASTIC LIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
PMI BASE 15/32 NEON T-2 SOLDER datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 300W 16.5A M216 datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 400VDC datasheet.pdf