Vishay/Dale RNR55J1541DSB14
RNR55J1541DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1541DSB14
Brief Description
RES 1.54K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1541DSB14.pdf
Availability of RNR55J1541DSB14
QUANTITY
RNR55J1541DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1541DSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55J1541DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1541DSB14
Related LinksRNR55J1, RNR55J1541DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1541DSB14 Details Description
Related parts for RNR55J1541DSB14
RES SMD 0.24 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 50V T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 909 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf