Vishay/Dale RNR55J1652FSB14
RNR55J1652FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1652FSB14
Brief Description
RES 16.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1652FSB14.pdf
Availability of RNR55J1652FSB14
QUANTITY
RNR55J1652FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1652FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55J1652FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1652FSB14
Related LinksRNR55J1, RNR55J1652FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1652FSB14 Details Description
Related parts for RNR55J1652FSB14
CAP CER 4700PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SCK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
ANT WHIP UHF WB 440-470MHZ BLACK datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
26AWG QSFP CABLE ASSY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf