Vishay/Dale RNR55J1820BSRSL
RNR55J1820BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1820BSRSL
Brief Description
RES 182 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1820BSRSL.pdf
Availability of RNR55J1820BSRSL
QUANTITY
RNR55J1820BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1820BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J1820BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1820BSRSL
Related LinksRNR55J1, RNR55J1820BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1820BSRSL Details Description
Related parts for RNR55J1820BSRSL
TERM BLK FLANGE FOR SCREW CONN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 60 POS datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0062UF RADIAL datasheet.pdf