Vishay/Dale RNR55J1821BSRSL
RNR55J1821BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1821BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.82K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1821BSRSL.pdf
Availability of RNR55J1821BSRSL
QUANTITY
RNR55J1821BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1821BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J1821BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1821BSRSL
Related LinksRNR55J1, RNR55J1821BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1821BSRSL Details Description
Related parts for RNR55J1821BSRSL
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 75MM datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS R/A .100 T/H datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 560VDC RAD datasheet.pdf