Vishay/Dale RNR55J1822BSRE6
RNR55J1822BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1822BSRE6
Brief Description
RES 18.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1822BSRE6.pdf
Availability of RNR55J1822BSRE6
QUANTITY
RNR55J1822BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1822BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55J1822BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1822BSRE6
Related LinksRNR55J1, RNR55J1822BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1822BSRE6 Details Description
Related parts for RNR55J1822BSRE6
RES SMD 27 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 819V 40KA SQUARE datasheet.pdf
RES 5M OHM 7.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
TPS2047BEVM-294 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SOIC datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT LP GRN 6 datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 112A datasheet.pdf