Vishay/Dale RNR55J1822BSRSL
RNR55J1822BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1822BSRSL
Brief Description
RES 18.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1822BSRSL.pdf
Availability of RNR55J1822BSRSL
QUANTITY
RNR55J1822BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1822BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J1822BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1822BSRSL
Related LinksRNR55J1, RNR55J1822BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1822BSRSL Details Description
Related parts for RNR55J1822BSRSL
IC LATCH OCT D-TYPE 3ST 20SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 140MA 2.5 OHM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.3A TSOT23-5 datasheet.pdf
IC DC/DC BUCK CTRLR 1PH 32-QFN datasheet.pdf
TEMPERATURE SENSOR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
10M NON-FLEXIBLE ENCODER CABLE datasheet.pdf
CBL TIE RELEASE UV BLK 5.5" 40LB datasheet.pdf
GDT 2500V 5KA datasheet.pdf