Vishay/Dale RNR55J2002BSBSL
RNR55J2002BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J2002BSBSL
Brief Description
RES 20K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J2002BSBSL.pdf
Availability of RNR55J2002BSBSL
QUANTITY
RNR55J2002BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J2002BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J2002BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J2002BSBSL
Related LinksRNR55J2, RNR55J2002BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J2002BSBSL Details Description
Related parts for RNR55J2002BSBSL
IC MCU 8BIT 7KB OTP 40DIP datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC CYLINDER REED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 3KV X7R 2220 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
DC/DC EIGHTH BRICK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES 1.111K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40A 100V TO-263AB datasheet.pdf