Vishay/Dale RNR55J2101BRBSL
RNR55J2101BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J2101BRBSL
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J2101BRBSL.pdf
Availability of RNR55J2101BRBSL
QUANTITY
RNR55J2101BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J2101BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J2101BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J2101BRBSL
Related LinksRNR55J2, RNR55J2101BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J2101BRBSL Details Description
Related parts for RNR55J2101BRBSL
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES 18 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 780FBGA datasheet.pdf
RES 620 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 565MA 250 MOHM datasheet.pdf