Vishay/Dale RNR55J2131DPBSL
RNR55J2131DPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J2131DPBSL
Brief Description
RES 2.13K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J2131DPBSL.pdf
Availability of RNR55J2131DPBSL
QUANTITY
RNR55J2131DPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J2131DPBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J2131DPBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.13k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J2131DPBSL
Related LinksRNR55J2, RNR55J2131DPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J2131DPBSL Details Description
Related parts for RNR55J2131DPBSL
SLOW-FAST datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CBL 1COND 22AWG 600V WHITE 2000' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.81MM datasheet.pdf
MODEM SOCKET GPRS 850MHZ/1.9GHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 500MW MICROMELF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf