Vishay/Dale RNR55J2211BSBSL
RNR55J2211BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J2211BSBSL
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J2211BSBSL.pdf
Availability of RNR55J2211BSBSL
QUANTITY
RNR55J2211BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J2211BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J2211BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J2211BSBSL
Related LinksRNR55J2, RNR55J2211BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J2211BSBSL Details Description
Related parts for RNR55J2211BSBSL
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC POWER SUPPLY CONTROLLER 8DFN datasheet.pdf
CONV AC/DC 90-264VAC 12V 416MA datasheet.pdf
SINGLE INPUT MANOMETER datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 2PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
IC FLASH 32GBIT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
DIRECT RING 50MM 30DEG RED datasheet.pdf
OSC TCXO 12.288MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf