Vishay/Dale RNR55J2211DPB14
RNR55J2211DPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J2211DPB14
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J2211DPB14.pdf
Availability of RNR55J2211DPB14
QUANTITY
RNR55J2211DPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J2211DPB14
Internal Part NumberEIS-RNR55J2211DPB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J2211DPB14
Related LinksRNR55J2, RNR55J2211DPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J2211DPB14 Details Description
Related parts for RNR55J2211DPB14
TERM MULTISENSOR LD-RT/PNP datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 220UF 20% 1.8V 2312 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 29POS 2MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 732 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.1V DUAL 15V datasheet.pdf