Vishay/Dale RNR55J2611BPB14
RNR55J2611BPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J2611BPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.61K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J2611BPB14.pdf
Availability of RNR55J2611BPB14
QUANTITY
RNR55J2611BPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J2611BPB14
Internal Part NumberEIS-RNR55J2611BPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J2611BPB14
Related LinksRNR55J2, RNR55J2611BPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J2611BPB14 Details Description
Related parts for RNR55J2611BPB14
IC PWM MONO SWITCHING REG 16DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 2225 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 50V 10% 1210 datasheet.pdf
RES 2.71K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N CH 100V 180A TO262 datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf