Vishay/Dale RNR55J2802BSRSL
RNR55J2802BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J2802BSRSL
Brief Description
RES 28K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J2802BSRSL.pdf
Availability of RNR55J2802BSRSL
QUANTITY
RNR55J2802BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J2802BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J2802BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J2802BSRSL
Related LinksRNR55J2, RNR55J2802BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J2802BSRSL Details Description
Related parts for RNR55J2802BSRSL
CAP ALUM 6800UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING RECEPT 20POS BLACK datasheet.pdf