Vishay/Dale RNR55J2803BSBSL
RNR55J2803BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J2803BSBSL
Brief Description
RES 280K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J2803BSBSL.pdf
Availability of RNR55J2803BSBSL
QUANTITY
RNR55J2803BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J2803BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J2803BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)280k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J2803BSBSL
Related LinksRNR55J2, RNR55J2803BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J2803BSBSL Details Description
Related parts for RNR55J2803BSBSL
CONN RECEPT CPC 24POS STD SER 1 datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .400 20POS datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 700A 1300VAC datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 20.3K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP 6.8UF 2.5V 20% datasheet.pdf