Vishay/Dale RNR55J4122BSBSL
RNR55J4122BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J4122BSBSL
Brief Description
RES 41.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J4122BSBSL.pdf
Availability of RNR55J4122BSBSL
QUANTITY
RNR55J4122BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J4122BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J4122BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J4122BSBSL
Related LinksRNR55J4, RNR55J4122BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J4122BSBSL Details Description
Related parts for RNR55J4122BSBSL
RES SMD 620 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RESISTOR KIT 100K-1M 1/8W datasheet.pdf
TRIAC 400V 6A TO220AB datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 80MA SC82AB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10.5MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V 0606 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC LINE DRIVER QUAD DIFF 16-SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf