Vishay/Dale RNR55J4530DPB14
RNR55J4530DPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J4530DPB14
Brief Description
RES 453 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J4530DPB14.pdf
Availability of RNR55J4530DPB14
QUANTITY
RNR55J4530DPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J4530DPB14
Internal Part NumberEIS-RNR55J4530DPB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)453
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J4530DPB14
Related LinksRNR55J4, RNR55J4530DPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J4530DPB14 Details Description
Related parts for RNR55J4530DPB14
CONVERTER DC/DC +/-5V DUAL OUT datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 55A TO-251 datasheet.pdf
VARISTOR 297V 12.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 19POS SCKT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf