Vishay/Dale RNR55J4992BRRE6
RNR55J4992BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J4992BRRE6
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J4992BRRE6.pdf
Availability of RNR55J4992BRRE6
QUANTITY
RNR55J4992BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J4992BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55J4992BRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J4992BRRE6
Related LinksRNR55J4, RNR55J4992BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J4992BRRE6 Details Description
Related parts for RNR55J4992BRRE6
CONN SPRING CONT 70 POS .236 SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 250OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
RF ABSORBING SHEET IFL FLEXIELD datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf