Vishay/Dale RNR55J5901FRRE6
RNR55J5901FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J5901FRRE6
Brief Description
RES 5.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J5901FRRE6.pdf
Availability of RNR55J5901FRRE6
QUANTITY
RNR55J5901FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J5901FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55J5901FRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J5901FRRE6
Related LinksRNR55J5, RNR55J5901FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J5901FRRE6 Details Description
Related parts for RNR55J5901FRRE6
IC EEPROM 4KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO41 datasheet.pdf
OPT FIBER CABLE BR/OUT BOX SILV datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A SPAK-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.07KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 47POS STRGHT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 700MA 500 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf