Vishay/Dale RNR55J6041FSBSL
RNR55J6041FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J6041FSBSL
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J6041FSBSL.pdf
Availability of RNR55J6041FSBSL
QUANTITY
RNR55J6041FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J6041FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J6041FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J6041FSBSL
Related LinksRNR55J6, RNR55J6041FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J6041FSBSL Details Description
Related parts for RNR55J6041FSBSL
RES SMD 2.4KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFE05T/AF05/AFE05T datasheet.pdf
IC DRIVER DUAL MOSFET 1.5A 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2 OHM 1% 20W datasheet.pdf
TELEPHONE MASTER MODULE datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 40MHZ 16QFN datasheet.pdf
DC/DC CONV 2W SMD SNG OUT datasheet.pdf