Vishay/Dale RNR55J8251FRB14
RNR55J8251FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J8251FRB14
Brief Description
RES 8.25K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J8251FRB14.pdf
Availability of RNR55J8251FRB14
QUANTITY
RNR55J8251FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J8251FRB14
Internal Part NumberEIS-RNR55J8251FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J8251FRB14
Related LinksRNR55J8, RNR55J8251FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J8251FRB14 Details Description
Related parts for RNR55J8251FRB14
IDC CABLE - CKC34G/AE34M/CKC34G datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET DUAL SYNC 8SOIC datasheet.pdf
GDT 230V 15% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
BOARD EVALUATION DS90C3202 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.7V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
TVS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf