Vishay/Dale RNR55K1103FPB14
RNR55K1103FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K1103FPB14
Brief Description
RES 110K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K1103FPB14.pdf
Availability of RNR55K1103FPB14
QUANTITY
RNR55K1103FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K1103FPB14
Internal Part NumberEIS-RNR55K1103FPB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K1103FPB14
Related LinksRNR55K1, RNR55K1103FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K1103FPB14 Details Description
Related parts for RNR55K1103FPB14
CARD EDGE 144PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
LED PM INDICATOR FLUSH BLUE datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 8V 3.5A 4WLCSP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 350MW SOD523 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf