Vishay/Dale RNR55K1331FSRE6
RNR55K1331FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K1331FSRE6
Brief Description
RES 1.33K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K1331FSRE6.pdf
Availability of RNR55K1331FSRE6
QUANTITY
RNR55K1331FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K1331FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55K1331FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K1331FSRE6
Related LinksRNR55K1, RNR55K1331FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K1331FSRE6 Details Description
Related parts for RNR55K1331FSRE6
FILTER ELEM 40MM 45PPI PKG/5 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 3.5 DIG W/LCD DVR 44MQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 0.200 T/H datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf