Vishay/Dale RNR55K1333FPB14
RNR55K1333FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K1333FPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 133K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K1333FPB14.pdf
Availability of RNR55K1333FPB14
QUANTITY
RNR55K1333FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K1333FPB14
Internal Part NumberEIS-RNR55K1333FPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)133k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K1333FPB14
Related LinksRNR55K1, RNR55K1333FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K1333FPB14 Details Description
Related parts for RNR55K1333FPB14
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET STRAIGHT 4POS SEALED datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 150mA Backlight, Lighting 16-TSSOP-EP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
ATTENUATOR DGTL GAAS 1BIT SOT-5 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Receptacle 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CABLE 2COND 26AWG BLACK 305M datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf