Vishay/Dale RNR55K1372FRRSL
RNR55K1372FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K1372FRRSL
Brief Description
RES 13.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K1372FRRSL.pdf
Availability of RNR55K1372FRRSL
QUANTITY
RNR55K1372FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K1372FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K1372FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K1372FRRSL
Related LinksRNR55K1, RNR55K1372FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K1372FRRSL Details Description
Related parts for RNR55K1372FRRSL
ICL 0.5 OHM 25% 16A 23.62MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 10POS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 550V SCREW datasheet.pdf
RES 25 OHM 10W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
DIES INSUL NYLA TERM SPL 8AWG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 1GBIT 2.5NS 84WBGA datasheet.pdf
CONN SKT datasheet.pdf
96-Bit, 220 MHz True-Color Video RAM-DAC IC datasheet.pdf