Vishay/Dale RNR55K1373FSRSL
RNR55K1373FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K1373FSRSL
Brief Description
RES 137K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K1373FSRSL.pdf
Availability of RNR55K1373FSRSL
QUANTITY
RNR55K1373FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K1373FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K1373FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K1373FSRSL
Related LinksRNR55K1, RNR55K1373FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K1373FSRSL Details Description
Related parts for RNR55K1373FSRSL
BERGSTIK HDR DR SMT datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59 20AWG 1000' datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE NEUTRAL LINE 160A datasheet.pdf
RES 12K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/20W 0502 datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf