Vishay/Dale RNR55K2003FSB14
RNR55K2003FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K2003FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K2003FSB14.pdf
Availability of RNR55K2003FSB14
QUANTITY
RNR55K2003FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K2003FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55K2003FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K2003FSB14
Related LinksRNR55K2, RNR55K2003FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K2003FSB14 Details Description
Related parts for RNR55K2003FSB14
IC VOICE REC/PLAY 150SEC 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR L6563(100W) datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 28A PPAK SO-8 datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CABLE 8COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CONN RECEPT 200CONT .6MM (2PCS) datasheet.pdf
IC FLASH MEM 16MB SPI CMOS 8WSON datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf