Vishay/Dale RNR55K2153FPRSL
RNR55K2153FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K2153FPRSL
Brief Description
RES 215K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K2153FPRSL.pdf
Availability of RNR55K2153FPRSL
QUANTITY
RNR55K2153FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K2153FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K2153FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K2153FPRSL
Related LinksRNR55K2, RNR55K2153FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K2153FPRSL Details Description
Related parts for RNR55K2153FPRSL
CONN HEADER 50POS DUAL .100 TIN datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K 24MHZ OTP 44-MQFP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 6.3V 20% 0603 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
3 BAY SQAURE HOLE PANEL RAIL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 196MA 5.2 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 150MA 2.8 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE PIN datasheet.pdf