Vishay/Dale RNR55K2211FPB14
RNR55K2211FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K2211FPB14
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K2211FPB14.pdf
Availability of RNR55K2211FPB14
QUANTITY
RNR55K2211FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K2211FPB14
Internal Part NumberEIS-RNR55K2211FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K2211FPB14
Related LinksRNR55K2, RNR55K2211FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K2211FPB14 Details Description
Related parts for RNR55K2211FPB14
TERM BLK W/DIODE&WIRE LINK BG datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
WIRELESS PANEL MNT MONITOR datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf