Vishay/Dale RNR55K2213FPBSL
RNR55K2213FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K2213FPBSL
Brief Description
RES 221K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K2213FPBSL.pdf
Availability of RNR55K2213FPBSL
QUANTITY
RNR55K2213FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K2213FPBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K2213FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)221k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K2213FPBSL
Related LinksRNR55K2, RNR55K2213FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K2213FPBSL Details Description
Related parts for RNR55K2213FPBSL
IC CHARGER BATT CONST V/I 16SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
LIGHT PIPE 2MM FO VERT 7MM datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf