Vishay/Dale RNR55K2262FMRSL
RNR55K2262FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K2262FMRSL
Brief Description
RES 22.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K2262FMRSL.pdf
Availability of RNR55K2262FMRSL
QUANTITY
RNR55K2262FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K2262FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K2262FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K2262FMRSL
Related LinksRNR55K2, RNR55K2262FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K2262FMRSL Details Description
Related parts for RNR55K2262FMRSL
Connector Header 35 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 200VAC SCREW datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 6NS 100TQFP datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1KX9 10NS 32PLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.06A 30V datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
OSC MEMS 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf