Vishay/Dale RNR55K2321FPB14
RNR55K2321FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K2321FPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.32K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K2321FPB14.pdf
Availability of RNR55K2321FPB14
QUANTITY
RNR55K2321FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K2321FPB14
Internal Part NumberEIS-RNR55K2321FPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.32k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K2321FPB14
Related LinksRNR55K2, RNR55K2321FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K2321FPB14 Details Description
Related parts for RNR55K2321FPB14
RES SMD 13K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
MODULE POWER 100A 480VAC datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON GREEN 50/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 2A 120V datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf