Vishay/Dale RNR55K2492FSBSL
RNR55K2492FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K2492FSBSL
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K2492FSBSL.pdf
Availability of RNR55K2492FSBSL
QUANTITY
RNR55K2492FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K2492FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K2492FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K2492FSBSL
Related LinksRNR55K2, RNR55K2492FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K2492FSBSL Details Description
Related parts for RNR55K2492FSBSL
IC SRAM 4.5MBIT 150MHZ 119BGA datasheet.pdf
GASKET FAB/FOAM 18X457.2MM RECT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
TAPE ALUMINUM FOIL 25.4MMX5.5M datasheet.pdf
RES 301K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.079 16 POS datasheet.pdf
FUSE BF1 58V NO HOLES 150A datasheet.pdf