Vishay/Dale RNR55K2943FSRSL
RNR55K2943FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K2943FSRSL
Brief Description
RES 294K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K2943FSRSL.pdf
Availability of RNR55K2943FSRSL
QUANTITY
RNR55K2943FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K2943FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K2943FSRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K2943FSRSL
Related LinksRNR55K2, RNR55K2943FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K2943FSRSL Details Description
Related parts for RNR55K2943FSRSL
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 11.1K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-36VIN +/-12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 392 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf