Vishay/Dale RNR55K2943FSRSL
RNR55K2943FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K2943FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 294K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K2943FSRSL.pdf
Availability of RNR55K2943FSRSL
QUANTITY
RNR55K2943FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K2943FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K2943FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K2943FSRSL
Related LinksRNR55K2, RNR55K2943FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K2943FSRSL Details Description
Related parts for RNR55K2943FSRSL
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SO datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE INDUST 10A 240V BS IEC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 5POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 257K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
DAMPER ROTARY SNAP IN BLK datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.2A 49 MOHM SMD datasheet.pdf