Vishay/Dale RNR55K3161FPB14
RNR55K3161FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K3161FPB14
Brief Description
RES 3.16K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K3161FPB14.pdf
Availability of RNR55K3161FPB14
QUANTITY
RNR55K3161FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K3161FPB14
Internal Part NumberEIS-RNR55K3161FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K3161FPB14
Related LinksRNR55K3, RNR55K3161FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K3161FPB14 Details Description
Related parts for RNR55K3161FPB14
IDC CABLE - MPR60K/MC60G/MPR60K datasheet.pdf
IC OTP 1MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V 0.15A 5SON datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS 1MM datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.7A 270 MOHM TH datasheet.pdf