Vishay/Dale RNR55K3831FSBSL
RNR55K3831FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K3831FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K3831FSBSL.pdf
Availability of RNR55K3831FSBSL
QUANTITY
RNR55K3831FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K3831FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55K3831FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K3831FSBSL
Related LinksRNR55K3, RNR55K3831FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K3831FSBSL Details Description
Related parts for RNR55K3831FSBSL
SENSOR PRESS DIFF 30" H2O 4SIP datasheet.pdf
HEADER 32POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR 24WQFN datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 48VDC WIRE datasheet.pdf