Vishay/Dale RNR55K3833FMRE6
RNR55K3833FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K3833FMRE6
Brief Description
RES 383K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K3833FMRE6.pdf
Availability of RNR55K3833FMRE6
QUANTITY
RNR55K3833FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K3833FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55K3833FMRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K3833FMRE6
Related LinksRNR55K3, RNR55K3833FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K3833FMRE6 Details Description
Related parts for RNR55K3833FMRE6
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FUSE GLASS 750MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN MALE 300POS 6ROW SMD GOLD datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf