Vishay/Dale RNR55K4992FPRE6
RNR55K4992FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K4992FPRE6
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K4992FPRE6.pdf
Availability of RNR55K4992FPRE6
QUANTITY
RNR55K4992FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K4992FPRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55K4992FPRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K4992FPRE6
Related LinksRNR55K4, RNR55K4992FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K4992FPRE6 Details Description
Related parts for RNR55K4992FPRE6
RES 2.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PHONE JACK 3COND DBL OPEN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 4POS DUAL SMD datasheet.pdf