Vishay/Dale RNR55K5111FSB14
RNR55K5111FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K5111FSB14
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K5111FSB14.pdf
Availability of RNR55K5111FSB14
QUANTITY
RNR55K5111FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K5111FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55K5111FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K5111FSB14
Related LinksRNR55K5, RNR55K5111FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K5111FSB14 Details Description
Related parts for RNR55K5111FSB14
TERMINAL BLOCK 5.2MM GRAY datasheet.pdf
IC REG LDO 0.9V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 36PF 1.5KV NP0 1210 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 165CABGA datasheet.pdf
RES 150 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ACTUATOR datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER DUAL 5A 8-SOIC datasheet.pdf