Vishay/Dale RNR55K5360FRB14
RNR55K5360FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K5360FRB14
Brief Description
RES 536 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K5360FRB14.pdf
Availability of RNR55K5360FRB14
QUANTITY
RNR55K5360FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K5360FRB14
Internal Part NumberEIS-RNR55K5360FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K5360FRB14
Related LinksRNR55K5, RNR55K5360FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K5360FRB14 Details Description
Related parts for RNR55K5360FRB14
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
CONN RECEPT 5POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT REGISTER 16SSOP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
QUINTPLEXER FILTER MODULE 5X8MM datasheet.pdf
BUZZ VDC 2KHZ MED PULSE datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 2910 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
STRGLT 98"12-3 2-323 48"CTR25"LD datasheet.pdf