Vishay/Dale RNR55K5621FMRE6
RNR55K5621FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55K5621FMRE6
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55K5621FMRE6.pdf
Availability of RNR55K5621FMRE6
QUANTITY
RNR55K5621FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55K5621FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55K5621FMRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55K5621FMRE6
Related LinksRNR55K5, RNR55K5621FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55K5621FMRE6 Details Description
Related parts for RNR55K5621FMRE6
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 2VOUT 40W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.8VOUT 75W datasheet.pdf
DYNAMIC 1200D HDR ASSY V 20PXBLA datasheet.pdf
OSC MEMS 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf